Senioři z Nového Boru opět na cestách po ČR i cizině

    Pro seniory z Nového Boru i okolí jsme připravili ve spolupráci s CK Šulcová společný zájezd k moři do italského městečka Caorle, které patří k nejpůvabnějším na severním pobřeží Jadranu. Kouzlo mu dodává nejen jeho historické centrum, ale  i úžasná kamenná promenáda a rozlehlé písečné pláže.

O pobyt u Jaderského moře s ubytováním v hotelu Teresa i Luisa  byl velký zájem, a proto byly vypraveny dva autobusy ve dvou dnech za sebou. Celkem vyjelo z Nového Boru za italským sluncem 75 seniorů v termínech od 13. do 23. září 2012. Kromě koupání a slunění jsme měli možnost vyjet si na výlety lodí do blízkých lagun, navštívit Benátky i další krásná města v okolí. Společně jsme se projeli vláčkem po celém Caorle a navštívili vinici, kde jsme strávili krásný večer při vínečku a kytaře. Počasí nám, kromě jediného deštivého dne, přálo. Užili jsme si dosyta zábavy v mořských vlnách i v klidném moři, slunili se na lehátkách, vítali na pláži ranní východy slunce, sbírali mušle, chodili na procházky podél moře písečnou pláží či po promenádě a k večeru nás zlákaly uličky historického centra, stále ještě živé a plné návštěvníků Caorle.

Přáním mnoha účastníků zájezdu je, vrátit se na tato místa i v roce příštím. Budeme se tedy těšit na další dny na mořském pobřeží Jaderského moře.

V říjnu jsme se opět vydali na cesty, a to tentokrát pouze se členy  naší  základní organizace Svazu  důchodců ČR, protože jsme mohli využít při jeho pořádání finančního příspěvku MěÚ Nový Bor. Ve dnech 18.-20. 10. 2012 se 54 našich členů zúčastnilo poznávacího zájezdu, který jsme uspořádali ve spolupráci s CK MIKO Most.

První zastávkou bylo překrásné město Telč, jehož historické jádro bylo v r. 1992 zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Před ubytováním v hotelu Sobol na břehu Vranovské přehrady jsme se projeli vyhlídkovou lodí  a potěšili se výhledem na přírodní krásy v okolí tohoto vodního díla z r.1934. Večer jsme strávili při tanci a druhý den jsme se vydali poznávat Rakousko. Nejprve jsme navštívili zámek Schönbrunn, který patří k nejkrásnějším barokním areálům v Evropě,  prošli se jeho zahradami a vystoupali kolem  barokní fontány Neptuna na vrch k impozantnímu altánu Gloriette s výhledem na zámek i město Vídeň. Pak jsme pokračovali do Vídně, kde jsme si prohlédli historické jádro města a to především císařský hrad Hofburg, Dóm svatého Štefana a obdivovali monumentální stavby na hlavní vídeňské třídě Ringstrasse. Uchvátil nás pohled zejména na Radnici, Parlament, Burgtheater, Vídeňskou operu a mnoho dalších. Našel se čas i na kávičku s dortíkem či na pravé vídeňské párky. Neopomněli jsme navštívit ani zábavní park Prater, který patří neodmyslitelně k Vídni. Někteří z nás se svezli i na ruském kole, aby se pokochali výhledem na město z výšky 64,5 metru.

Dalším bodem programu byla návštěva vinařství Dobrovolný ve Znojmě, kde jsme absolvovali ochutnávku deseti druhů vynikajících vín ve vinných sklepech s odborným výkladem spolumajitele firmy. Následovalo příjemné posezení s harmonikou a moravskými písničkami a nechybělo ani výborné občerstvení.

Třetí den našeho pobytu jsme cele věnovali poznávání města Znojma, které je Městskou památkovou rezervací. Navštívili jsme tajuplné Znojemské podzemí, absolvovali jsme pěší vycházku po městě s odborným výkladem fundované průvodkyně  a spojenou s prohlídkou mnoha významných  historických památek. Návštěvu tohoto krásného města jsme zakončili hodinovou projížďkou výletním vláčkem se slovním doprovodem a odkazy na všechna zajímavá místa, kolem kterých jsme projížděli. To byla vynikající tečka za naším putováním Jihomoravským krajem, se kterou byli všichni nadmíru spokojeni. Slunečné počasí, modrá obloha a krásy města na řece Dyji daly zapome- nout i na náročnost nabitého programu.

Každý ze zúčastněných byl tímto třídenním poznávacím zájezdem nadšený. Únava z cesty brzy pominula a zůstaly jen překrásné vzpomínky na navštívená místa  a naděje, že se podobná akce opět v příštím roce uskuteční.

Hana Novotná, předsedkyně ZO SDČR Nový Bor

pohled-na-caorle.jpg

Pohled na Caorle

hotel-luisa.jpg

Hotel Luisa

s-morem-za-zady.jpg

S mořem za zády

ve-vlnach-jadranu.jpg

Ve vlnách Jadranu

telc.jpg

Telč

zamek-schonbrunn.jpg

Zámek Schönbrunn

videnska-radnice.jpg

Vídeňská radnice

neptunova-fontana.jpg

Neptunova fontána

ruske-kolo-v-pratru.jpg

Ruské kolo v Prátru

kostel-svateho-mikulase.jpg

Kostel sv. Mikuláše ve Znojmě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *