Seniorská píseň 2013 (České Budějovice)

    Již popáté zazní písně seniorů v Českých Budějovicích. V pátek 14. června ve 14.00 hodin v Gerbeře se sejdou účinkující z pěti hudebních, pěveckých a tanečních souborů, aby svým vrstevníkům předvedli, jak je možné se dobře a účelně bavit.

    Hlavním organizátorem  5. ročníku je Svaz  důchodců, občanské sdružení MěO České Budějovice. Akce je realizována s finanční účastí Statutárního města České Budějovice a Krajského úřadu jihočeského kraje.

    Doprovodné slovo bude mít pan Zdeněk Škoda.

    Seniorskou píseň zahájí ženský pěvecký sbor ROZMARÝN z pořádajícího Svazu důchodců pod taktovkou paní Miloslavy Malé. Letos se soubor představí Českou besedou, kterou s členkami nacvičila paní Eva Tomášková. Hlavním iniciátorem České besedy byl básník a velký tanečník Jan Neruda, který chtěl obohatit ve 2. pololetí 19 století atmosféru bálů na Žofíně v Praze. Česká beseda měla velký úspěch a později ve 20. století se tančila vždy, když českému národu bylo těžko.

    Česká beseda v podání Rozmarýnu připomene seniorům jejich mládí a určitě si všichni společně zazpívají.

    Dále se v programu představí DOBŘANSKÉ BÁBINKY. Činnost souboru byla znovu obnovena v roce 2004 a to v rámci ZUŠ Dobřany. Vedení souboru se ujala pí. Magda Vozárová za klavírního doprovodu ředitele ZUŠ p. Jana Vozára.

    Náplň souboru byla zaměřena především na zpěv lidových písní a vánočních koled v dvojhlasém i trojhlasém provedení. Od r. 2005 se soubor zaměřuje i na taneční vystoupení se zpěvem a to jak lidové tance, tak i country tance a další scénická pěvecká a taneční vystoupení na reprodukovanou hudbu nebo za doprovodu živé hudby. Taneční vystoupení vznikají pod vedením pí. Miloslavy Beštové a pí. Jiřiny Boučkové. Na heligonku doprovází p. František Bouček.
Soubor vystupuje na různých akcích v celém Plzeňském kraji, především na akcích pořádaných pro seniory, v domovech pro seniory, v sociálních ústavech, na bálech, při vánočních akcích a pod.

    Novým účastníkem Seniorské písně bude pěvecký sbor 4 TRIO z Mladé Boleslavy. Posledních 20 let zpívá TRIO ve složení Eva Drahotová, Magda Piroutková, Věra Navrátilová a dnešní seniorské TRIO+1 doplnila před několika lety Ludmila Moravcová. Zpívají nejen Trefilovy úpravy, ve svém repertoáru mají také písně „Dívčího tria Čs. státního souboru písní a tanců“.

    V současné době se pouštějí i do čtyřhlasů – odvážné dámy! Všechny jsou členkami pěveckého sboru Boleslav. Seniorské (s novým názvem) 4TRIO (J …už dávno nejsme děvčata… J) zpívá a rozdává radost při vernisážích, zpestřuje programy „křtů“ nových knížek, je zváno na slavnostní schůze nebo shromáždění zahrádkářů či turistů, přispívá ke slavnostní atmosféře programů baráčnických slavností i různých seniorských akcí, mnohokrát již reprezentovalo město Mladá Boleslav při akcích pořádaných magistrátem. A protože jim všem to dohromady velice krásně zní, odměnou jim bývá potlesk vděčných posluchačů a hřejivý pocit, že někomu svým zpíváním udělaly radost a vykouzlily úsměv na tváři.

    Věříme, že tomu bude i u budějovických seniorů. TETIČKY z Kunovic vystupovaly na 2. ročníku Seniorské písně a měly u českobudějovických diváků velký úspěch. Na letošní Seniorskou píseň přivezou sebou další moravský soubor a to mužský sbor OLD STARS Hradišťan. Na tento sbor se velice těšíme a věříme, že bude velkým překvapení  a obohacením Seniorské písně.

    Českobudějovičtí senioři, ale i další zájemci o pěknou zábavu, kteří přijdou v pátek 14.června do Gerbery určitě nebudou litovat, prožijí  plnohodnotné odpoledne plné nádherné hudby, zpěvu a tance.

Jaroslava Studená, SD ČR MěO České Budějovice

senior_pisen_2013.jpg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *