Vyprávění o Islandu (České Budějovice)

    V úterý 1. října 2013 byl opět v klubu českobudějovického Svazu důchodců ČR velmi zajímavý program. Paní Blanka Klimešová vyprávěla o Islandu a obrazem i slovem vše provázel fotograf pan Jan Pirgl. Nezávisle na sobě byli oba v roce 2007 na Islandu.

    Paní Klimešová tam byla 5 dnů s přítelkyní s jednou brněnskou cestovkou a čtveřice mladých lidí putovala během tří týdnů na přelomu července a srpna po tomto ostrově.  Island měří 110.000 km2 a má cca 300.000 obyvatel. Z toho je v hlavním městě Reykjaviku  200.000 obyvatel a na  ostatním území  jich žije 100.000, většinou na farmách. Východní část ostrova je skoro neobydlená. V této zemi je cca 200 sopek a některé jsou činné. Gejzíry i horké prameny vyvěrají na různých místech a jsou tam přírodní termální koupaliště. Také je tam spousta vodopádů a zvláštní desky (praskliny), které geologové zkoumají.

    Za zmínku stojí krásné Duhové hory, jedno z nejkrásnějších míst Národního parku. V NP jsou též kampingy pro turisty. Jediná asfaltka vede kolem celého ostrova a všude je písečný podklad. Na Islandu jsou zvláštní koně, které využívají obyvatelé na farmách. Používají se tam terénní vozy i autobusy na vysokých kolech. V létě je tam hodně světla i v noci, v zimě je tam pak velmi dlouhá noc. Island má ještě jednu zvláštnost. Asi v roce 830 byl tento ostrov osídlen a byl tam potom utvořen nejstarší parlament na světě. Prohlédli jsme si i pozůstatky skanzenů, původních obydlí prvních obyvatel. Také je tam cca 300 kapliček i malé hřbitůvky.

    Pan Pirgl přinesl na ukázku cestovní deníček s fotografiemi o putování  po Islandu, který daroval členům do klubu i s 15 fotografiemi. Členka výboru SD poděkovala hostům za tento hodnotný pořad.

Text: Eva Vejrostková, členka MěO SDČR České Budějovice
Foto: Jan Pirgl

obrazek--2-.jpg

obrazek.jpg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *