Podzimní zájezd na zámek Konopiště (Roudnice nad Labem)

    Třebaže je listopad již podzimní měsíc, uspořádali jsme ještě ve středu dne 6. listopadu 2013  poslední letošní zájezd- tentokrát na zámek Konopiště. Ten od roku 1887 patřil následníkovi trůnu arcivévodovi Františku Ferdinandovi  d´Este a vlastnil ho do své násilné smrti 28. 6. 1914, kdy podlehl i se svojí manželkou Žofií Chotkovou  atentátu v Sarajevu.

Jeho sídlo zůstalo takřka v původním stavu, v jakém ho opustil. Zámek je známý především množstvím vystavených trofejí, které sám Ferdinand ulovil u nás, nebo v cizině. Jen v lovecké chodbě jich je vystaveno na 860 kusů, celkově jich ulovil  přes  270 tisíc. Zámek byl již vybaven ústředním topením, elektřinou, výtahem a několika koupelnami.

Po prohlídce zámku jsme zamířili do podzámčí do Muzea motocyklů- to bylo něco hlavně pro mužské účastníky zájezdu!

Po výborném obědě v Benešově následovala poslední zastávka –  v Podblanickém muzeu ve Vlašimi. Zde je k vidění expozice vývoje sportovního a loveckého střelectví, vývoj zámeckého parku a vlastivědná expozice. Tak si každý vybral podle svého zájmu. Někteří si vyšli i na věž, ze které si prohlédli město.

Výborným průvodcem nám po Vlašimském romantickém parku byl mladý pracovník muzea. Seznámil nás se stavbami, které zde stály nebo stojí – jako  Čínský pavilon a Starý hrad. Škoda jen, že se v listopadu brzy stmívá a ve středu bylo poměrně chladno.

Zájezd se všem účastníkům líbil, domů jsme se vraceli za tmy, ale plni nových poznatků a dojmů.

MěO Svazu důchodců ČR v Roudnici n. L.
Mgr. M. Machová, členka výboru

konopiste-6.11.2013-001.jpg

konopiste-6.11.2013-022.jpg

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *