Beseda o cestě do Nepálu s ing. J. Bělohradským (Nové Město na Moravě)

    Senioři ze ZO Svazu důchodců ČR z Nového Města na Moravě se sešli 21. října 2013 v kulturním domě na velmi zajímavé akci. Ing. Jiří Bělohradský s manželkou nám přišli popovídat o svém treku v Himálaji a promítnout film, který z této cesty pořídili.

Už po příletu do Kathmandu se všem zúčastněným otevřel zcela nový svět. Veškerý život se odehrává na ulici – pracují tam řemeslníci, prodává se tam, vaří, konají se náboženské obřady. Pro Evropana je to nepředstavitelný mumraj, který má však svůj půvab. I architektura je velmi pestrá, všude vládne úžasná barevnost.

V Kathmandu si celá skupina, se kterou Bělohradští cestovali, vyměnila peníze, vyřídila potřebné povolení, najala nosiče a vyrazila na plánovaný trek. Cílem byl základní tábor pod Mount Everestem. Trasa vede kamenitými stezkami a přes visuté mosty. Vzhledem k tomu, že je o tento trek velký zájem, pohybuje se tam mnoho lidí i zvířat. Cestou jsou vybudována ubytovací zařízení, kde je možno přenocovat a najíst se.  Obtížnost pochodu spočívá především ve velké nadmořské výšce a je zapotřebí udělat nějaké přestávky pro aklimatizaci. Turisté jsou však odměněni nezapomenutelnými pohledy na zasněžené vrcholy nejvyšších hor světa.

Po návratu z treku se celá skupina přesunula do národního parku na jihu Nepálu, kde se prošla pralesem, pozorovala volně žijící zvířata a také se svezla na slonech. Jistě mají všichni nádherné zážitky na celý život.

I nám se beseda líbila a doufáme, že se s Bělohradskými ještě při podobné akci setkáme.

Text: Libuše Topinková, ZO SDČR Nové Město na Moravě
Foto: Helena Žáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *