Zájezd po Vysočině za sochami Michala Olšiaka (Nové Město na Moravě)

   Sluncem ozářená, barevná podzimní krása naší VYSOČINY přispěla k pohodovému zájezdu  členů ZO Svazu důchodců ČR – klubu seniorů z Nového Města na Moravě, který jsme uskutečnili 14. října 2013. Chtěli jsme si prohlédnout pěkné a vtipné plastiky Michala Olšiaka rozeseté v naší krajině. Zájezd dobře připravila naše předsedkyně Libuše Topinková, která plastiky předem s manželem autem vyhledala, abychom je nemuseli při zájezdu s autobusem hledat. Plastiky jsou tvořeny z betonu a pískovce. Některé jsou blízko silnice, jiné jsou začleněny na vhodných místech v krajině.

Začali jsme v Novém Městě u hasičské zbrojnice, kde je na fasádě plastika patrona hasičů SV.FLORIÁNA ve tvaru hydrantu. U obce Tři Studně v chatové osadě Yukon, blízko rybníka Sykovec,  je nádherná 3 m  vysoká plastika VÝRA a hned vedle v této osadě je KRBOVÝ  MUŽÍČEK 1 m vysoký. V obci Tři Studně,  směrem ke studánce Vitulka a Barborka, se skrývá 3 m vysoký  HEJKAL  PEPINO.Ve Fryšavě jsou nejnovější plastiky – DVA  HŘIBY. U Žďáru nad Sázavou, za Starým Dvorem, je  MAMLAS. Na břehu Pilské nádrže, směr Žďár – Polnička, je sousoší – symbolika hranice mezi Čechami a Moravou – HRANIČNÍ    KÁMEM, LEV, ORLICE. Socha ORLICE střeží moravské území, socha LVA  území české. Mezi nimi je hraniční kámen. U rybníka v obci Račín jsme našli pěkného RAKA – chráněného živočicha žďárských vrchů. V údolí řeky Sázavy,  pod lezeckými terény Rozštípené skály poblíž Šlakhamru, jsme objevili MAMUTA. Mezi Žďárem a Hamry nad Sázavou, blízko silnice je abstraktní tvor, kříženec šneka a žáby  HAMROŇ. Velká plastika KONĚ, vytahující povoz uvízlý v bahně, je v Hamrech nad Sázavou. V obci Sázava má domov 1,5 m vysoký  SLON. Poslední plastika byla v Ronově nad Doubravou – obrovitý český DRAK. Plastiku HROCHŮ ve Škrdlovicích známe, jezdíme tam do divadla do hotelu U Hrocha. A to jsme si nestačili všechny plastiky Michala Olšiaka prohlédnout. Vypravíme se za nimi někdy příště. Plastiku CHARLIE  CHAPLINA ve Žďáru si prohlédne každý sám při cestě do  do tohoto města.

Zájezd se všem líbil, přispělo k tomu i pěkné počasí i sladké občerstvení v cukrárně u zámku ve Žďáru. Poděkování všech účastníků zájezdu si zaslouží autor plastik – sochař  Michal Olšiak. Obdivujeme jeho nápady a talent. Ať se mu i nadále daří a zdobí svými výtvory krajiny u nás i v zahraničí.

Text a foto: Helena Žáková, ZO SDČR Nové Město na Mor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *