Jižní Čechy bezpečně (České Budějovice)

    První letošní pořad 7. ledna 2014 v klubu Městské organizace Svazu důchodců ČR České Budějovice byl pro členy nejen zajímavý, ale jistě i důležitý. Členka výboru pí Jana Petříková pozvala p. Ing. Petra Pilaře a p. Václava Kováře, krajského koordinátora BESIP pro Jihočeský kraj, kteří uvedli program “Jižní Čechy bezpečně“.

Úvodem hovořil Ing. Pilař podrobně o akci “Ochrana silniční dopravy”, nad kterou převzal záštitu pan hejtman Mgr. Jiří Zimola. Je třeba, aby se lidem v jihočeském kraji žilo lépe a bezpečně. Proto bylo důležité v roce 2012 téma “Bezpečnost  na silnicích”. Bezpečnost chodců i cyklistů je při špatné viditelnosti velmi svízelná a proto je důležité nosit na ochranu bezpečnosti reflexní pásky, které Ing. Pilař přítomným rozdal.

Dále se ujal slova Václav Kovář a hovořil o bezpečnosti silničního provozu seniorů, neboť tato skupina je na ulicích i silnicích nejvíce ohrožena.

Z celkové populace občanů je 16% seniorů a v dalších letech se pravděpodobně zvýší na 25 – 30%. V roce 2012 bylo usmrceno 684 účastníků silničního provozu, z čehož bylo 146 chodců a 64 cyklistů. Více než 45% zemřelých z těchto nejzranitelnějších kategorií bylo z řad našich seniorů.

Nejvíce dopravních nehod bylo v zimních měsících mezi 16 – 19 h. Na svědomí to má snížená viditelnost a zhoršené povětrnostní podmínky.

Václav Kovář uvedl dvě zajímavá videa “Jak  se chovat na silnici” a “O cyklistovi na silnici”. Jednalo se například o chování chodců na označeném přechodu. Zajímavé ukázky byly o cyklistce se psem na vodítku, což je nebezpečné a zakázané. Cyklista též nesmí vozit na kole velký předmět, např. kosu nebo rybářský prut. Dále je nutné mít na kole světlo, odrazky, zvonek i brzdu. Alkohol také na kolo nepatří, neboť kolo je stejný dopravní prostředek jako auto a cyklista je účastník silničního provozu. Pro bezpečnost musí cyklista kolo na chodníku vést. Přilba je nutná, ale není povinná. Cyklisté nesmí jezdit na silnici vedle sebe, ale jen za sebou. Je třeba organizovat besedy BESIP, neboť nehodovost v naší republice je na špatné úrovni s porovnáním s ostatními státy v EU.

Nakonec pronesl Ing. Pilař, že je opravdu vhodné nosit reflexní pásky pro svou bezpečnost. Dal k tomu dobrou radu, že cyklisté si mají dát pásku na levý kotník a chodci na zápěstí pravé ruky. S reflexní páskou je chodec i cyklista lépe vidět. Reflexní materiály, které výrazně zvyšují bezpečnost za snížené viditelnosti, jsou k dostání v prodejnách cyklistických potřeb a pracovních obleků. Autor přednášky ukázal účastníkům reflexní vestu i bundu a rozdal též letáčky “Chraňte sebe i své blízké” a “Naučné stezky v okolí ČB”.

V následující krátké besedě se přítomní ptali na bruslaře kolečkových bruslí v ulicích i na silnicích, což je bohužel problém dnešní doby. Dále jaké jsou pokuty pro neukázněné cyklisty i chodce.

Pan Ing. Pilař poděkoval za pozornost, kterou všichni věnovali výkladům i videu. Dík za takové potřebné programy.

Eva Vejrostková, členka MěO SDČR České Budějovice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *