Beseda s ing. Bělohradským o Islandu (Nové Město na Moravě)

    V pondělí 17. února jsme v klubovně kulturního domu na besedě o Islandu přivítali manžele Bělohradských, kteří  v srpnu  r. 2013 navštívili vlastním autem Fayerské ostrovy a Island. Cestu měli perfektně propracovanou, naplánovanou, co vše chtějí projít a vidět.

Ostrovy i Island jsou země bez lesů s velice drsným počasím. Zálivy moře leckdy připomínají Norsko, jsou tam podmořské tunely, spojení pevniny posuvnými mosty. Cesta na Island trajektem trvala 24 hodin. Island má pár malých městeček na pobřeží. Největší je Reykjavik 130.000 obyvatel. Ostrov živí turistika, rybářství, skot. Mají dobře využité termální vody, geotermální elektrárny, skleníky vyhřívané teplem, rajčatům svítí i v noci. Zároveň je i o turisty postaráno chatkami, umývárnami, jsou skromné, čisté. Ostrov je rozdělen  tektonickým zlomem mnohde hlubokým až 100 m. Silnice jsou rozděleny pro auta horská, autobusy, jsou upraveny na průjezd vodami.

Určitě jsou naši průvodci velice zdatní, když dokážou takovou dovolenou nejen naplánovat ale i absolvovat, protože touto chladnou krajinou prochodili pěšky mnoho km.

Přejeme jim ještě  hodně takových dovolených a sobě přejeme ještě několik takových setkání na dalších besedách s nimi.

Ludmila Vedrová, ZO SDČR Nové Město n. M.
foto: Helena Žáková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *