Hravý zájezd na zámek Loučeň (Roudnice nad Labem)

    Když jsme se sešli na náměstí u autobusu ve středu 23. 4. 2014, tak jsme na sebe moc neviděli. Byla mlha a trvala skoro celou cestu k první zastávce v Dobrovici. To už se na nás usmívalo sluníčko. Dobrovická muzea jsou v hospodářském dvoře cukrovaru TTD Dobrovice, který funguje bez přestávky již od r. 1831. Cukrovar založili je Thun-Taxisové a jejich iniciály jsou v názvu cukrovaru. My jsme si vybrali expozici „Historie a současnost cukrovarnictví, lihovarnictví a řepařství“, kterou nás provázela výborná průvodkyně. Na závěr jsme zhlédli film o výrobě cukru. Byli jsme pozváni na prohlídku cukrovaru v řepné kampani, která trvá od září do ledna. Nabídky určitě využijeme.

dobrovice--loucen--jabkenice-23.4.2014-015.jpg Druhé zastavení bylo na zámku Loučeň, opět nás čekala prohlídka, dokonce s bílou paní a kastelánem v mysliveckém. Po obědě jsme ještě prošli 11 labyrintů a bludišť v zámeckém parku. Bylo vidět, že i v seniorském věku jsme hraví a vesele jsme se bavili. Dokonce některé účastnice zájezdu ukončily palisádový labyrint jízdou po dětské skluzavce. Tak bylo o zábavu postaráno. Do autobusu jsme došli  lehce  unaveni a spokojeni s krásnou procházkou po parku a zábavou, kterou jsme zde měli.

Poslední prohlídka nás čekala v nedaleké Jabkenické myslivně, ve které je umístěn Památník Bedřich Smetany, patřící pod   NM Praha. Skladatel zde strávil posledních 10 let svého života u dcery Žofie a složil zde svá nejlepší díla. Při poslechu jeho hudby jsme si prohlédli celou expozici a čekala nás již cesta domů

Počasí nám přálo, zábava byla, všem se zájezd líbil.

M. Machová, MěO Svazu důchodců ČR Roudnice n. L.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *