Když se výlet povede … (Žďár nad Sázavou)

    Výbor MO Svazu důchodců ČR ve Žďáře n/S se  upřímně snaží, aby svojí činností oslovil co největší počet svých členů. Pořádáme zájezdy, týdenní pobyty, dovolené atd.

Naplánovala první zájezd pí V. Brhelová do Rájce nad Svitavou 13. 3. 2014, v době, kdy probíhala v celém zámku  výstava květin. Rájec je typický tím, že  zde již 150 let pěstují kamélie. Přesvědčili jsme se, že jsou to květiny překrásné, ale také náročné na pěstování. Viděli jsme i velké stromy obalené květy červenými, bílými, růžovými. Některé květy byly plné, jiné měly žluté, nebo oranžové středové terčíky. Procházeli jsme sály plnými  aranžovaných květin. Růže v kombinaci s liliemi, chryzantémami, větvičkami obalenými růžovými poupátky v neobvyklých úpravách. Srdce všech zahrádkářů plesala. Ve sklenících jsme viděli, jak se správně kamélie pěstují, a mohli jsme si také sazenice zakoupit. Snad se to někomu povede.

Po tomto zážitku jsme si prohlédli také město Prostějov a zajeli jsme ještě do soukromého muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. Jsou zde shromážděny kočáry selské, dostavníky s vysokými kozlíky, červeno-zlatý biskupský kočár a také bohatě zdobené pohřební kočáry. Největší smuteční kočár je dlouhý 16m . Tyto kočáry jsou zdobené sochami a také lampami. Na výrobě kočáru se musí podílet více než 16 druhů řemeslníků. Obdivovali jsme snahu, s jakou byly kočáry vraceny do původního stavu, a viděli jsme, co všechno dokázali naši předkové udělat.

Byl to opravdu pěkný den a máme na co vzpomínat.

Napsala Marie Neugebauerová, foto Ema Mrkosová, členky výboru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *