Dvoudenní zájezd důchodců (Roudnice nad Labem)

    Vyjeli jsme v úterý 20.5. za krásného slunečného rána a naše cesta směřovala na zámek Žleby a obory známé chovem bílých jelenů a ukázkou sokolnictví. Při návštěvě ukázkové obory jsme  tak z bezprostřední blízkosti měli možnost si prohlédnout naše dravce – sokola, káně, luňáka, raroha, poštolku  a další. Také jsme si prošli krásný anglický park se zastávkou u kouzelného splavu. V městečku Heřmanův Městec na nás čekala výborná průvodkyně, aby nás provedla bývalou židovskou školou a synagogou. Ve škole je zřízena Gallery Cyrany, v níž je umístěna expozice s více než 380 obrazy věnovanými městu manžely Emou a Josefem Horákovými. Najdeme zde obrazy velice známých malířů – např. J. Zrzavého, J. Čapka, F. Kupky, V. Špály a dalších.

    Výklad paní průvodkyně byl tak zajímavý, že jsme měli co dělat, abychom včas stihli oběd v Slatiňanech. Po dobrém jídle a odpočinku jsme zamířili do nedalekého zámku, na kterém nás 2 mladí průvodci vtipně provedli místnostmi rodu Auerspergů, kteří zde žili do r. 1942.
    Přenocovali jsme ve Včelařském učilišti v Nasavrkách, kde byla zajištěna večeře a snídaně. Je zde nádherné arboretum a včelařský domek.
    Druhý den po snídani jsme odjeli do Kutné Hory, památky UNESCO. První prohlídka patřila katedrále v Sedlci, která na nás udělala velký dojem svou prosvětlenou atmosférou a unikátní výzdobou. Nedaleká Kostnice je velmi navštěvovaná, tak jako Chrám sv. Barbory, který jsme nemohli vynechat. Třešničkou našeho výletu byla poslední prohlídka Vlašského dvora, kde sídlila mincovna a byla také přechodným sídlem krále Václava IV. Byla pojmenována podle italských razičů mincí.
    Následovala prohlídka svatební síně (dříve radniční), kaple a pomalu jsme procházeli náměstím k autobusu.
    Program byl nabitý novými informacemi, krásnými zážitky a umocněn nádherným počasím. Zájezd se velmi vydařil, spokojenost byla všeobecná.
M. Machová, členka výboru MěO SDČR v Roudnici nad Labem 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *