Zájezd – Slánsko (Roudnice nad Labem)

    Náš poslední zájezd před prázdninami mířil do blízkého okolí Roudnice – na Slánsko. I zde máme co poznávat. Jeli jsme přes  Mšené-Lázně, Peruc, kde jsme vzpomněli naše nejstarší dějiny – příběh Oldřicha a Boženy.

Náš první cíl jsme viděli již z dáli, jedná se o největší menhir v ČR – „Kamenný muž“ (někdy Zkamenělý pastýř), vysoký 3,50 m. Najdeme ho v těsné blízkosti obce Klobuky, kde byl v letech 1899- 1909 farářem spisovatel J. Š. Baar. Ze silnice k menhiru  vede pohodlná cesta se zastavením. Zde jsme načerpali první pozitivní energii.

Ke druhé jsme zamířili do Panenského Týnce do nedostavěného gotického chrámu . I toto místo v sobě údajně skrývá léčivou energii a možná jsou zde uloženy ostatky sv. Anežky České. Býval zde totiž klášter klarisek, který byl zrušen r. 1782 císařem Josefem II.

Odtud jsme jeli do Třebíze,kde  jsme si prohlédli nejprve „Bonzaj centrum“ a již jsme s očekáváním vyhlíželi průvodkyni po Národopisném muzeu. Jedná se o skanzen zachovalých staveb středočeské venkovské architektury a prohlídka vesničky začíná v Cífkově statku, kde se nedávno natáčel seriál „První republika“.  Další zastavení je ve vesnickém krámku, ševcovně, u kořenářky a v rodném domku spisovatele a národního buditele Václava Beneše Třebízského.

Protože se už blížila doba oběda, přejeli jsme do Slaného, kde byl zamluven oběd v pivovaru Antoš. Pivo bylo výborné a  tak jsme osvěženi došli k poslední domluvené prohlídce- kláštera bosých karmelitánů s kostelem Nejsvětější Trojice. Zde nechal Bernard Ignác Martinic zbudovat v interiéru kostela loretánskou kapli se sochou černé Matky Boží. Kostel s klášterem je nyní opraven a září novotou. Závěrem jsme si koupili výborné džemy, které zde karmelitáni vyrábějí .

Výlet i přes veliké vedro se všem líbil a spokojeni se v Roudnici rozcházeli domů.

MěO Svazu důchodců v Roudnici nad Labem
M. Machová, členka výboru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *