Zájezd do Znojma (Žďár nad Sázavou)

    Pro seniory SDČR Žďár nad Sázavou byl uspořádán 12. června poznávací zájezd do Znojma.

Královské město Znojmo jsme měli možnost si prohlédnout při okružní jízdě turistickým vyhlídkovým vláčkem, při které nám průvodce podal výklad o důležitých místech města a jeho dějinách. Trasa vláčku vedla údolím Dyje ke Znojemské přehradě, odkud po strmých Napajedlech jsme se přijeli do centra města. Prohlídka pokračovala návštěvou  chrámu sv. Kateřiny.  Znojemský hrad a Znojemskou rotundu sv. Kateřiny jsme si prohlédli jen z vnější části a pokračovali jsme na Masarykovo náměstí. Z vláčku i při všech zastávkách jsme obdivovali malebné pohledy na město a jeho nejbližší okolí, údolí Dyje a památné domy.

Po jízdě vláčkem jsme si prohlédli Loucký klášter, který byl vystavěn jako premonstrátský. V současné době je úzce spojen se Znovínem Znojmo. Je zde umístěno jeho návštěvnické centrum a podzemí je využíváno pro skladování jejich výrobků. V klášteře jsme navštívili obrazovou galerii, románské krypty a bednářské a vinařské muzeum, jako upomínku na návštěvu jsme si mohli vybrat ochutnávku vína nebo lahvičku vína, byla odsouhlasena lahvička.

Po prohlídce kláštera jsme odjeli do Šatova shlédnout zajímavou vinařskou pozoruhodnost „Malovaný sklep“. Jeho zvláštností je vnitřní výzdoba. Jsou zde obrazy a různé výjevy provedené jako kolorované reliéfy do pískovce. Výzdobu ve sklepě tvořil Maxmilián Appeltauer , který na výzdobě pracoval 34 roků.

S pěknými dojmy ze zájezdu jsme se vrátili bez potíží do Žďáru nad Sázavou.

Jaroslav Novotný, vedoucí zájezdu, foto Míla Benešová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *