Den otevřených dveří památek (Nové Město na Moravě)

    Novoměstští senioři využili této akce 13. 9. 2014 k návštěvě Horácké galerie a Horáckého muzea. Sešli jsme se ve 14 hodin před Horáckou galerií a potom si prohlédli všechny její prostory. Některé expozice jsou stálé – malířství a sochařství – ty už dobře známe, některé se mění např. podle životních jubileí umělců apod. V nejvyšším poschodí jsme si prohlédli expozici uměleckého skla, dále obrazy Bohdana Laciny a dalších malířů, ve stálé expozici jsou díla akad. malíře Pavla Kopáčka, Oldřicha Blažíčka, Josefa Jambora, Aloise Podlouckého a dalších. Ze sochařů jsou zastoupeni především významní rodáci z našeho města Jan Štursa a Vincenc Makovský.

V letošním roce je zcela nově otevřena „Zámecká komnata“, kde je vystaven restaurovaný nábytek a obrazy představených „Ústavu šlechtičen“, jejichž sídlem zámek býval. V přízemí je k vidění tvorba Karla Němce, který svými sgrafity vyzdobil kostel sv. Kunhuty i řadu domů v Novém Městě na Moravě.

Po prohlídce Horácké galerie jsme přešli do Horáckého muzea. V přízemí je opět stálá expozice, která seznamuje návštěvníky se životem, řemesly, oděvy, hračkami a  nástroji našich předků. V prvním  poschodí je v současné době výstava „ Přírodní zahrady“, dále stálá expozice skla a litiny z Vysočiny, stará školní třída, historie i současnost výroby lyží v našem městě i část horolezeckého vybavení našeho nejslavnějšího horolezce Radka Jaroše, který v letošním roce zdolal poslední 8tisícový vrchol K2 a tím uzavřel „Korunu Himálaje“.

Na této akci se sešlo mnoho členů naší organizace a všichni odcházeli spokojeni a obohaceni o mnoho zážitků.

Libuše Topinková, ZO Svazu důchodců ČR Nové Město na Mor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *