Porcelánová Míšeň a zámek Pillnitz (MěO Roudnice n/L)

    Jen dvakrát do roka otevírá své brány pro veřejnost porcelánka v německé Míšni. My jsme se tam vypravili v sobotu 18. října 2014. Manufaktura zde byla založena r. 1710  jako první v Evropě. Dodnes převažuje ruční výroba a mají zde na 800 000 forem. Protože jsme přijeli hned po otevření, mohli jsme všechny dílny v klidu prohlédnout. A že bylo na co se dívat – vyrábějí se jídelní servisy, vázy, hrníčky, různé figurky zvířat, lidí atd. Nejpopulárnější a nejznámější  je „cibulák“, v modrém dekoru, nyní se přidává ještě červená barva. Byly zde i dílničky pro děti, které si mohly namalovat vázičky, talířky apod. Značkou míšeňského porcelánu jsou zkřížené meče.

Dopoledne jsme se ještě prošli po městě, podívali se na náměstí Markt, kde je kostel Frauenkirche z r. 1450. Na kostele je nejstarší porcelánová zvonkohra v Evropě z r. 1929. Úzkými uličkami jsme došli ke katedrále Panny Marie a sv. Jana na Dómském vrchu. Čas do odjezdu autobusu jsme využili k občerstvení v mnoha malebných kavárničkách.

Odpolední zastávkou byl zámek u Labe – Pillnitz s krásnými zahradami. Je zde 6 různě koncipovaných zahrad v celkové rozloze 28 ha. Raritou je nejstarší japonská kamélie z r. 1801, chráněná přes zimu skleníkem. Park byl nádherně upravený a protože svítilo sluníčko, ani se nám nechtělo jet domů.

Zájezd se mimořádně povedl. Děkujeme pí Marii Krombholzové, která  zajistila prohlídky  a zároveň nám dělala tlumočnici.

M. Machová, MěO Svazu důchodců ČR Roudnice n. L.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *