Komentovaná prohlídka našeho města (Nové Město na Moravě)

    Novoměstské informační centrum nově nabízí prohlídku centra města s průvodcem v dobovém kostýmu. Využili jsme této možnosti obohatit si vědomosti o našem městě a na komentovanou prohlídku jsme se vypravili v pondělí 20. října 2014.

    Počasí nám nepřálo, po chvilkách pršelo, proto se sešla skupina seniorů v Horáckém muzeu, kde nás přivítala vedoucí Horáckého muzea Ing. Jitka Svojanovská. Omluvila se, že nás nebude provázet v dobovém kostýmu, protože prší. Připomenuli jsme si vznik našeho města a jeho založení.

    První zastavení naší prohlídky bylo ve významné historické budově č. 97 – mázhausu, kde jsme se mohli podívat i do podzemí. Zastavili jsme se na náměstí u sochy Vratislava z Pernštejna. Za jeho nadvlády se městečku dobře vedlo. Další zastávky byly u rodných domů a soch významných sochařů Jana Štursy, Vincence Makovského i dalších, a také u nejstarší památky katolického kostela sv. Kunhuty ozdobeného sgrafity novoměstského rodáka Karla Němce. V parku u kostela býval kdysi  hřbitov. Letos při úpravě parku tam byly nalezeny  kosterní pozůstatky. U všech těchto i dalších zastavení jsme se vždy dozvěděli mnoho zajímavostí o dějinách a osobnostech našeho pěkného města. Neodradily nás ani dešťové přeháňky, které nás celou dobu provázely.
Byl to příjemně a poučně prožitý čas s paní Ing J. Svojanovskou, která nás velmi pěkným výkladem a se zaujetím provázela touto prohlídkou.

Helena Žáková, ZO Svaz důchodců ČR Nové Město na Moravě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *