Oslava osvobození naší vlasti – Ostrava

Boje o Ostravu byly vedeny v několika směrech, postup armád nebyl zdaleka tak hladký, jak se předpokládalo, komplikoval jej totiž nejen odpor Němců, ale i opevnění zbudovaná původně pro českou obranu proti agresorovi a po Mnichovu bez boje odevzdaná nepříteli. Celá „ostravská operace“ trvala 57 dní a svým rozsahem patří k největším válečným bitvám na našem území. Během Ostravské operace přišlo o život asi dvacet tisíc sovětských a československých vojáků.

Na stav opevnění v současné době jsme se vydali podívat v době, kdy vrcholí oslavy osvobození Ostravy. Jeli jsme do Antošovic (okrajová část Ostravy), kde jsou u opevnění umístěny kešky a tak jsme tento náš výlet spojili i s uctěním památky padlých v boji o Ostravu.

První opevnění  MO-S5 “Na trati” je v dnešní době v rukou nadšenců, kteří jej obnovují a zároveň provázejí návštěvníky. Je to dobrá upomínka pro mladou generaci a my jsme obdivovali z blízka vše, co jsme se dočetli na internetu. Další opevnění MO-S6 již chátrá a v jeho blízkosti se prohánějí divočáci, jejichž stopy po dešti byly dobře vidět.  Malé lehké opevnění  za ochrannou stěnou dálnice bylo dobře utajeno a měli jsme co dělat, abychom se k němu dostali. V okolí MO-S7 je dětské hřiště a je dobře, že si zde hrají děti, které nepoznaly válku.

Všichni si přejeme, aby byl MÍR zachován.

Prošková,
MěO Svazu důchodců ČR Ostrava

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *