Z ostravského Svinova spolu jeli i k Betlému

Klub důchodců ČD, Ostrava-Svinov, patří mezi aktivní organizace působící v rámci Odborového sdružení železničářů Ostrava. Svým členům nabízí po celý rok zajímavý program. Vedoucí Alžběta Lehotkaiová (která byla dříve 14 let jeho kronikářkou), prozradila, že se pravidelně scházejí každou středu v prostorách, jež poskytl za symbolické nájemné městský obvod Ostrava-Poruba. Klub eviduje 60 členů. Nezapomíná se v něm na pravidelné gratulace jubilantům, jak se patří v kolektivu, jehož jednotlivci se většinou znají velmi dlouho. Organizují se pravidelně oslavy MDŽ, Dne železničářů a předvánoční posezení. Pořádá se hodně akcí zaměřených na turistiku a zájezdy, hlavně v letním období. Někdy si členové klubu vyrazí vlakem na otočku do Vysokých Tater, jindy na Čeladnou v Beskydech a do dalších zajímavých míst. Už několik let spolu jezdí na rekreaci do Krkonoš, sledují se výhodné zájezdy, které nabízejí stránky internetového slevomatu, a když se objeví něco výhodného, nabídka se využije.

Na začátku léta se Klub důchodců ČD Svinov vydal na autobusový zájezd na trase Kohútka – Lysá pod Makytou – Horní Lideč – Čertovy skály. Tento zájezd si členové také platili (klub dostal i příspěvek od OSŽ), takže Anna Žídková měla na starosti kasu, aby vše klaplo. Průvodcovské služby se ujal Pavel Medňanský z “bratrské” organizace Sdružení seniorů ČD OSŽ Ostrava, hl. n. Nejdříve účastníky zájezdu přivedl na známou chatu Kohútka v pohoří Javorníky. Ta je proslavena mimo jiné svými skvělými borůvkovými knedlíky. Málokdo jim odolal. Bylo také dost času na procházku v okolí a možnost krátce se projít po hranici se Slovenskem. Krásnou přírodu a výhledy do okolí pozlatilo sluníčko.

O něco později se už v Horní Lidči všichni vypravili to budovy, kde je instalován Česko-slovenský mechanický Betlém. Všechny návštěvníky okouzlil vyřezávanými postavičkami známého příběhu o narození Ježíše. Obdiv patřil i dřevořezbám chalup, kostelů, hradů, zámků a jiných známých objektů Zlínského a Trenčínského kraje (Svatý Hostýn, Velehrad, Trenčínský hrad,…) stejně si jej zasloužil i třicetiminutový film, který přibližuje významné historické události uvedených krajů a život jejich obyvatel.  Expozice obsahuje 220 dřevěných figur a 100 objektů.

Prohlídka v Horní Lidči se soustředila také na tamní kostel sv. Václava, který je ukázkou moderní sakrální architektury (jeho stavba byla dokončena v 1994).

Zájezd měl své opodstatněné zastavení i v restauraci pod Čertovými skálami, kde se jeho účastníci už těšili na další akce, které pro ně do konce roku 2015 uspořádá jejich svinovský klub.

Text a foto: Eva Kotarbová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *