Den seniorů v Královéhradeckém kraji

Den seniorů se již tradičně slavil jednak v hradeckém kině Centrál, jednak na Pivovarském náměstí. Mimořádný byl letos ze dvou důvodů. Tím hlavním byla návštěva premiéra ČR a pak také připomenutí 25. výročí založení Svazu důchodců České republiky. Dne 24. září se sjeli do Hradce Králové senioři z celého kraje a jako každoročně i tentokrát nejpočetnější skupinou byli členové Svazu důchodců.

Úvodní projev přednesl hejtman Královéhradeckého kraje Bc. B. Franc, sám také již důchodového věku. Referoval o podílu pomoci seniorským organizacím a péči, která je poskytována v sociální oblasti. Aktuální informace poskytl ve svém vystoupení předseda Rady Seniorů Z. Pernes. Předseda Krajské rady SD Ing. J. Groh připomněl významné 25. výročí založení SD ČR, kritizoval valorizaci a informoval o činnosti, zejména o sportovních hrách a to jak zimních, tak i letních. Nutriční terapeutka Fakultní nemocnice paní J. Pavlíčková upoutala zajímavou přednáškou o správné výživě v seniorském věku.

V půl dvanácté se dostavil na oslavu premiér ČR Sobotka. Samozřejmě došlo na důchodovou politiku, zablokovanou valorizaci ze strany opozice a problematiku s utečenci. Slíbil, že jednorázový příspěvek k důchodům bude vyplacen ve zvýšené výši v únoru 2016, protože s navrhovanou předvánoční výplatou nesouhlasila ODS, ani TOP 09. Zmínil se též, že podobně jako na Slovensku, se uvažuje o pravidelných příspěvcích k důchodu před vánocemi. V diskuzi předseda KR SD m. j. navrhl, aby vláda změnila zavedený způsob valorizace důchodů a sice aby výše valorizace byla pro všechny ve stejné výši – zjednodušil by se výpočet a ještě se ušetřilo, neboť zvýšené náklady postihují všechny stejně a míra zásluhovosti byla oceněna při prvotním stanovení výše důchodů. Dále navrhl zavedení stropu výše důchodů, např. 60 tisíc Kč, neboť již dnes se vyskytují případy, kdy výše důchodů dosahuje 100 tisíc Kč/ měsíc i více a takových případů z řad politické elity bude přibývat. Odpovědi premiéra byly bohužel spíše rezervované než souhlasné.

Odpoledne oslavy pokračovaly v areálu Krajského úřadu na Pivovarském náměstí. Byly zde uděleny ceny Královéhradeckého kraje za přínos v sociálních službách. Dále bylo k vidění interaktivní představení pro seniory “Nedáme se” za přispění divadla Jesličky. Ve stáncích byly nabízeny informace o Senior pasech, sociálních službách a občerstvení. K dotvoření příjemné atmosféry vyhrávala country kapela Dělová koule.

Předseda Krajské rady SD ČR
Ing. Jaroslav Groh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *