Podzimní zájezd důchodců – Sasko, Rumburk, Šluknov

Stalo se tradicí, že poslední zájezd v roce vede náš dlouholetý spolupracovník Mgr. L. Smejkal z muzea v České Lípě. Vždy si pro nás připraví zajímavosti v oblasti Lužice.

Tentokrát jsme ve středu 30. září zamířili do obce Grosschönau, ležící v nejvýchodnější části Saska na řece Mondavě. Tato obec se proslavila výrobou damašku a froté, které se vyváží do celé Evropy. Nejprve jsme si prohlédli zdejší lidovou architekturu – tkalcovské domy, nejstarší je 300 let starý.

Potom jsme zamířili do zdejšího „Muzea damašku a froté“. Obdivovali jsme nádhernou práci zdejších tkalců, staré stavy, návrhy na damaškové ubrusy a přehozy. Výborné pro nás bylo, že popisky u exponátů byly i v českém jazyce.

Podívali jsme se také do dílny na výrobu froté, kde byla možnost nákupu.

V obci jsme si také prohlédli evangelický kostel na velice upraveném hřbitově.

Poté jsme zamířili zpět do ČR – do Rumburku podívat se na perlu města – Loretu z 18. století. Svatá chýše je obklopena ambity s křížovou cestou a obrazy z života P. Marie.

Z Rumburku jsme opět zamířili k hranicím v Neugersdorfu, kde hned za hranicemi je „česká čtvrť“ evangelíků, kteří sem přišli po Bílé hoře.

Poslední zastávkou bylo město Šluknov, které letech 1995-2001 opravilo křížovou cestu na Křížovém vrchu nad městem. Ta pochází z 18. století a patří k nejkrásnějším u nás. Její součástí je i vhodně začleněná Getsemanská zahrada s pískovcovými sochami apoštolů.

Zájezd se opět vydařil, všichni jsme byli spokojeni jak s průvodcem, tak s místy, která pro nás vybral. Těšíme se na setkání v příštím roce.

Za MěO  Svazu důchodců ČR v Roudnici nad Labem
Mgr. Milena Machová, členka výboru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *