Společný týden českých a slovenských důchodců v Sezimově Ústí

Místní organizace Svazu důchodců ČR v Hradci Králové a Krajská rada SDČR vyvíjejí velmi bohatou činnost, však také mají v kraji asi dva tisíce členů. Rekreační komise, vedená paní Čapkovou a Petříkovou, navázala úzké kontakty například s wellness střediskem MAS v Sezimově Ústí, kde pořádají týdenní rekreační pobyty. I v říjnu skupina padesáti zájemců vyjela autobusem s průvodkyní do jižních Čech. Cestou je ona a Č. Brandejs informovali o zajímavostech míst, kudy jsme projížděli.

Účastníkům bylo nabídnuto deset procedur (zábal s masáží, ranní cvičení a cvičení v bazénu s přirozeným odporem vody, magnetoterapie apod.). Strava byla vynikající a též i doprovodný program (společenské večery, bowling) s výletem do Tábora a možnostmi dalších výjezdů. Sezimovo Ústí zvolil za své letní sídlo druhý prezident ČSR E. Beneš, který vedl stát ve velmi složité době let 1935 – 1948. Jemu a jeho ženě jsme vzdali úctu u jeho hrobu, jehož podobu a umístění navrhl architekt Pavel Janák. Stejně pozoruhodný byl výlet do husitského Tábora, kde jsme navštívili i výstavu k 600. výročí tragické smrti M. J. Husa. Většina účastníků podnikla i vycházku k nedaleké zřícenině Kozího hrádku, kde Mistr Jan Hus r. 1414 pobýval. Účastníci obdivovali na fakultativních výletech hodnotné interiéry zámků v Hluboké, Jindřichově Hradci a Českém Krumlově.

V Sezimově Ústí jsme navázali přátelství se skupinou důchodců a tělesně postižených ze slovenských Malacek, na společné besedě jsme si vyměňovali zkušenosti o životě v České i Slovenské republice. Shodli jsme se v tom, že r. 1993 si málokdo přál rozdělení ČSR a že i dnes nás mnohé spojuje. Na závěrečném večeru jsme si společně zazpívali řadu českých a slovenských písní.

Buďte aktivní a zajeďte i vy na rekondiční pobyty, nebudete litovat.

Č. Brandejs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *