Přítomnost a minulost v jednom dni

Mostecký klub seniorů č.2 je převážně tvořen ze seniorských učitelů, ti mají ve své povaze poznávat, cestovat, vyzvídat, tvořit, zkrátka být i ve svém věku neustále činorodí.

Sobotní ráno 10. října 2015 je vylákalo na celodenní výlet po severních Čechách. Ústecký kraj, známý v současnosti bojem o prolomení limitů těžby, je plný zajímavých měst, míst a pamětihodností.

Vydali jsme se tedy za krásami královského města Litoměřice, které byly prozářeny nejen pozimními barvami stromů, ale i vkusnou barevností domů. V doprovodu průvodkyně z IC Litoměřice jsme získali informace o všech pamětihodnostech tohoto města, kde se snoubí minulost s přítomností. Dům U Černého orla oslnil honosnými sgrafity, impozantní renezanční budova muzea vyhlídková věž Kalich, dům U Pěti panen a původní kamenná dlažba nás upoutali na náměstí Míru. Procházeli jsme kolem mnoha kostelů, seznámili se zejména s jezuitským kostelem Zvěstování Panny Marie, barokní památkou architektury stavitele Broggia; po parkánech Jose Rizola jsme se dostali k domu Na Vikárce, tedy k Máchově světničce, kde žil a tvořil básník Karel Hynek Mácha. Dýchl na nás duch našeho velkého básníka. Celou atmosféru ještě podpořila vytvořená posmrtná podoba (podle lebky) básníka, umístěná ve vitríně a následné zastavení u slavné Myslbekovy bronzové sochy K. H. Máchy. U gotického dvojčete jsme se dozvěděli, že je to nejstarší zachovalý měšťanský dům (15 stol.) v Litoměřicích. Z Dónského náměstí s biskupskou rezidencí a katedrálou sv. Štěpána jsme sešli na náměstí a vyčerpáni vycházkou a plni zážitků a informací se rozešli na zasloužený oběd do litoměřických restaurací.

Odpolední program byl završen prohlídkou zámku v Duchcově. Sbírky Valdštejnů a byt známého knihovníka Giacoma Casanovy umocnily pocity z pěkně prožitého dne.

Ludmila Blumenthalová,
členka KD Most č. 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *