Po Slovensku vlakem zdarma

Taky jste už slyšeli, nebo četli, že důchodci i z Česka mohou jezdit po Slovensku osobním vlakem zdarma? Nechtělo se nám tomu věřit, a proto jsme se vypravili do Čadce tuto zprávu ověřit.  A jak jsme pořídili?

Na železniční stanici jsme se u pokladny zeptali, zda se i pro důchodce  z Česka vydávají průkazky pro bezplatné cestování osobním vlakem a co k tomu potřebujeme. Museli jsme předložit své občanské průkazy. Naše fotografie byly moc velké (požadovaná velikost je 2cm x 3 cm) a pro vystavení nejsou bezpodmínečně nutné. Paní u pokladny  vyplnila podle předloženého občanského průkazu pro každého formulář, který jsme podepsali, a opravdu nám vystavila zdarma průkazy, které nás opravňují pro cestu osobním vlakem po Slovensku zdarma. Průkaz platí ihned po vystavení.

Chtěli jsme si ověřit, jak to funguje, a požádali o jízdenku z Čadce  do Mostu u Jablunkova. Zjistili jsme, že bezplatné cestování se nevztahuje na cesty v příhraničním úseku. Určitě si při vyřizování průkazky požádejte o leták „Bezplatná přeprava pro důchodce nad 62 let“. Je tam hodně podrobností a dalších zajímavosti (dokonce lze cestovat i některými rychlíky za malou úplatu). Chce si to podrobně prostudovat.

A ještě jeden tip. Protože vlaky z Čadce do Mostů u Jablunkova nejezdí tak často, využijte vystavené průkazky k cestě třeba do Žiliny a zpět, a tak můžete v zimě strávit dlouhou dobu čekání bezplatnou jízdou ve vlaku. My jsme dobu čekání strávili hledáním kešek v Čadci.

Přejeme hodně krásných výprav i na Slovensko!

Daniela Prošková

MO SD ČR Ostrava

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *