Mikulovské aktivity

W_Brodek1Zvony jdou z Brodku do celého světa.

Na začátku roku jsme kromě exkurze do místních vinařských závodů měli čtyři prezentace, dvě cestovatelské a dvě historické. V únoru jsme byli třikrát v Brně v divadle – shodou okolností se podařilo získat vstupenky na vytoužená představení. Měli jsme vycházku po židovských památkách Mikulova, dvě besedy a zájezd na Löw-Beerovy vily v Brně a Svitávce, vše v rámci projektu Židovské památky. Březen kromě výroční členské schůze přinesl tři akce v rámci Naší univerzity 3. věku, výlet do Pasohlávek (projekt Poznáváme obce regionu) a vyvrcholil návštěvou Jaderné elektrárny Dukovany, Vodní elektrárny Dalešice a pivovaru Dalešice, v němž se filmovaly Postřižiny. Mužů na této akci byla třetina! A ještě jsme si zajely (tam muži nebyli) do Hustopečí podívat se na kvetoucí mandloňové sady.

W_Brodek2Zvonkohra na náměstí.

Počátkem dubna jsme byli na unikátním zájezdu – po historických památkách Olomouce jsme navštívili Brodek u Přerova, kde sídlí zvonařská firma rodiny Dytrychových, vedená již ve třetí generaci ženou.

Vyrábí zvony pro celý svět zcela manufakturním způsobem, dalo by se říci na koleně. Kdyby ovšem se na kolenou dalo topit v ohništích a odlévat roztavenou zvonovinu. To vše se děje v neveliké dílně ve dvoře rodinného domku a se třemi zaměstnanci! (Když je třeba, přibírají dva brigádníky. Na výrobu ozdob a písma – to se dělá metodou odlévání pomocí ztraceného vosku – mají externího renomovaného výtvarníka.)

W_Brodek3Zvonů a zvonků tu vzniká pestrá škála.

Jeden ze zaměstnanců nám vtipně vysvětlil postup výroby a pak se nás všech 52 protáhlo začazenými prostory, kde byly rozpracované tři zvony. Hlavně jsme se nesměli dotknout zvonu pokrytého voskem, na kterém bude výtvarník pokračovat ve zdobení. Ze dvou zvonů pomaličku nad ohništěm odtával vosk. Viděli jsme i připravované formy, k jejichž výrobě je potřeba kromě hlíny i pivo, koudel a kravské chlupy. Jinak to nedrží pohromadě.

Firma vyrábí zvony na kostelní věže, lodní zvonce i různé bronzové předměty. Na stejném dvorku je spřátelená firma Boroko, která vyrábí srdce, úchyty na zvony a jiné příslušenství. Zlatým hřebem byl poslech zvonkohry na náměstíčku obce. Vřele doporučujeme k následování.

Dobromila Vlčková, MO SD Mikulov

Foto Pavel Soviš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *