Jarní pobytový zájezd na Moravské Slovácko květen 2016.

Důchodci ze Žďáru nad Sázavou se vydali koncem května na Moravské Slovácko do hotelu Radějov v podhůří Bílých Karpat. Program týdenního pobytu byl různorodý, přizpůsobený zdravotní způsobilosti účastníků. Navštívili jsme zámek Milotice a prošli se po krásné zámecké zahradě. Vyšlápli jsme si na nedaleký kopec Náklo, kde franský kupec  Sámo sjednotil slovanské kmeny a založil Sámovu říši. Byl zde údajně pochován věrozvěst Metoděj. Na vrcholu kromě moderních soch je dřevěný liliový kříž, ke kterému kladou poutníci i turisté kameny s nápisy – od konce května je tam i náš kámen.

 Přitažlivý bod programu byla proslulá Jízda králů ve Vlčnově, zapsaná v seznamu UNESCO. Vidět mladinkého krále s pobočníky a zažít atmosféru jeho jízdy od královského domu ulicemi Vlčnova, vidět nádherně ozdobené koně jeho doprovodu, odpolední krojovaný průvod – to je krásný, silný zážitek.

Navštívili jsme Velehrad, v Muzeu tupeské a habánské keramiky jsme si prohlédli malované džbánky, talíře, hrníčky a podívali se na malérečku při malování talířku. Obdivovali jsme bonsaje v japonské zahradě ve Starém Městě, prošli jsme se v přírodní rezervaci Čertoryje s bohatou květenou a na oskerušové stezce jsme se seznámili s oskeruší – druhem jeřábu. Oslovilo nás slovenské městečko Skalica s mnohými památkami, v Petrově se nám líbily Plže – soubor  asi 80 vinných sklepů pěkně malovaných. Z Petrova jsme si někteří udělali procházku kolem Baťova kanálu do Strážnice, jiní se po kanále vezli na lodi. Také strážnický zámek s krásným rozlehlým parkem stál za prohlédnutí. Naší pozornosti neušly ani rodné obce významných osobností – Nivnice s pamětní síní J.A.Komenského a Kněždub  s rodným domem bratří Jožky a Franty Úprků. Turisté zvládli túru na Velký Lopeník, nejvyšší horu Bílých Karpat na české straně. A na cestě domů do Žďáru n.S. jsme ještě vyslechli zasvěcený výklad průvodkyně na unikátním barokním hřbitově evropského významu ve Střílkách.

Krásná jihomoravská krajina s dalekými výhledy, k tomu modrojasná obloha a zelená rozkvetlá příroda – to všechno působilo jako pohlazení po duši. A večerní posezení na terase hotelu u vínečka s písničkami jen završilo naši pohodovou náladu.                                                                                        

Text a foto Míla Benešová, vedoucí zájezdu a předsedkyně SDČR ve Žďáře nad Sázavou.                      

  1. místní organizace Žďár nad Sázavou

W_1-Náklo- W_2-Náklo---kupec-Sámo W_3-Vlčnov---král-se-svými-pobočníky- W_4-Doprovod-krále W_5-Děvčata-půjdou-v-průvodu W_6-V-přírodní-rezervaci-Čertoryje W_7-Vinný-sklep-Plže

 

 

 

 

 

 

 

 

1 komentář u „Jarní pobytový zájezd na Moravské Slovácko květen 2016.“

  1. Mohu jenom potvrdit nadšení z vašeho pobytu v Radějově. Senioři z Prachatic tam byli před čtyřmi roky a letos v září se tam pro velký úspěch, chystáme opět. Městská org.Svazu důchodců z.s. Prachatice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *